360architekci.pl

Blog budowlany

Wybór okien i drzwi
Dom

Wybór okien i drzwi

Okna i drzwi to niezwykle ważne elementy nie tylko konstrukcyjne domu, ale także jego ozdoba. Dobrej jakości drzwi i okna to także gwarancja lepszej termoizolacji, a co za tym idzie także oszczędności.

Okna i drzwi – niezwykle ważny komponent każdego domu i mieszkania

Jak wybierać drzwi i okna?

Na rynku dostępne są w bardzo wielu wariantach. Różnią się nie tylko wielkością, kształtem, ale także przede wszystkim materiałem, z jakiego zostały wykonane. Zdarza się, że jesteśmy w tej kwestii ograniczeni budżetem, ale warto pamiętać o tym, że drzwi i okna to inwestycja na lata, która gwarantuje także znaczne oszczędności w sezonie grzewczym. Dobra termoizolacja to zasługa nie tylko odpowiednio ocieplonego dachu i ścian, ale przede wszystkim właśnie okien i drzwi, przez które może uciekać bardzo wiele ciepła, a latem także miły chłód. Decydując się na drzwi i okna wysokiej jakości, zapewniamy sobie lepszą termoizolację i akustykę w naszym domu oraz mieszkaniu. W związku z tym przed zakupem warto sprawdzić, jakie parametry pod tym względem posiadają interesujące nas drzwi i okna. Zwróćmy więc uwagę na współczynnik przenikania ciepła oraz izolacyjność akustyczną.

 Materiał, z jakiego zostały wykonane drzwi i okna, w bardzo dużym stopniu determinuje również ich cenę. Z drewnianych i aluminiowych profili są zwykle droższe od tych z PCV. Nie zawsze jednak możemy wybrać ten ostatni najtańszy wariant przede wszystkim dlatego, że w niektórych przypadkach najlepszym wyjściem będzie montaż okien i drzwi aluminiowych, np. gdy decydujemy się na wielkie szklane tafle, przez które możemy oglądać przez cały rok nasz taras czy ogród, a także wybierając okna narożne. W takim przypadku najlepszym wyjściem są te aluminiowe, które mają znacznie solidniejszą konstrukcję. Okna w systemie HS, czyli przesuwne jak tutaj https://www.arexkartuzy.pl, które w takich sytuacjach świetnie się sprawdzają, gwarantują nie tylko wysoką termoizolacyjność, ale także stabilność i estetyczny design.

O wyborze okien i drzwi decydują również względy estetyczne. Zdecydowanie chcemy, aby prezentowały się pięknie z zewnątrz, a także od środka. Odpowiednio dobrane mają wpływ na jakość całego domu. Nie tylko możemy zapewnić sobie więcej światła, ale także optycznie powiększyć przestrzeń. Wpływ na to ma ich wielkość, kształt oraz kolor profili. Modne są już nie tylko te w kolorze białym, czy kolorze drewna, ale także na przykład grafitowe.