360architekci.pl

Blog budowlany

Dom

Jak urządzić taras tak, aby nie chciało się z niego wychodzić?

Większość osób nie przepada za sezonem jesienno-zimowym. Nic w tym dziwnego. Jesienią dni stają się coraz krótsze, pochmurne. Brakuje nam letnich promieni słońca i bardzo często musimy, niestety, zmagać się z wieloma infekcjami, których latem jest zdecydowanie mniej. Podobne nastroje towarzyszą nam zimą. Jedyną pociechą stają się Święta Bożego Narodzenia lub wyjazd na ferie zimowe i szaleństwa narciarskie na górskich stokach. Jednak nic nie zastąpi pierwszych dni wiosny, kiedy wszystko budzi się do życia.

Wiosenne porządki w ogródku

Nie da się ukryć, że pierwsze ciepłe dni w nowym roku dodają energii do działania. Zaczynamy nieśmiało zastanawiać się na jakie kwiaty się w tym roku zdecydować oraz jak urządzić taras. Osoby, które nie mieszkają w domach, nie mają być może tylu zajęć okołodomowych, choć i one bardzo chętnie poddają chociażby swoje balkony wiosennym rewolucjom. W pierwszej kolejności warto zadbać o rośliny w naszym ogrodzie. Po okresie jesienno-zimowym, niektóre z nich trzeba przyciąć, niektóre przesadzić a jeszcze inne zasiać na nowo. To żmudna praca. Jeśli nie za bardzo pasjonujemy się tego typu zajęciami, możemy zlecić usługę przygotowania ogrodu do nowego sezonu specjalnej firmie, która specjalizuje się w tego typu pracach. Ważne jest również to, jak urządzić taras – aby służył nam przez wszystkie nadchodzące miesiące.

Projektowanie przestrzeni przydomowej

Szukając pomysłu na aranżacje tarasu, warto poszukać jakichś inspiracji w sieci. Nie ma wątpliwości, że to właśnie w Internecie znaleźć można najwięcej podpowiedzi do tego, jak urządzić taras. Warto myśleć perspektywicznie – zakupić na przykład meble ogrodowe, które są wykonane solidnie i posłużą na kilka kolejnych lat. Jeśli mamy blisko płot sąsiada, być może warto zastanowić się nad dodatkowym odgrodzeniem się od niego – stawiając przy tarasie na przykład pergolę. Bardzo istotnym elementem każdego tarasu jest konstrukcja podłoża. Można zdecydować się na kostkę brukową, która jest łatwa w utrzymaniu i zdecydowanie tańsza. Kolejnym pomysłem może być taras drewniany. Jednak tego typu podłoga wymaga specjalnej pielęgnacji. Nie da się ukryć jednak, że drewniane płyty prezentują się wśród zieleni wprost przepięknie, zdecydowanie bardziej atrakcyjnie niż wspomniana już kostka. Rozwiązaniem pomiędzy może być taras z drewna kompozytowego. Są to imitujące drewno panele znacznie łatwiejsze w utrzymaniu, niż te z prawdziwego drzewa. Niestety, i one nie pozostają bez wad. W upalne dni taki kompozyt bardzo szybko się nagrzewa, co obniża komfort użytkowania.