W Twoje ręce trafiły drewniane krzesła, które wymagają renowacji? Naturalne drewno to ponadczasowy materiał – nawet nie myśl o wyrzucaniu takich mebli! Dzisiaj podpowiadamy jak zabrać się za odnawianie krzeseł drewnianych, by misja przebiegła sprawnie. Jakie narzędzia przygotować? Jaką farbę kupić i jak zabezpieczyć miejsce pracy? Przeczytaj i bierz się do pracy!
Krzesła drewniane – narzędzia do renowacji
Co będzie potrzebne przy pracach renowacyjnych? Na pewno zaopatrz się w papier ścierny. Szlifowanie drewnianego krzesła będzie konieczne by pozbyć się pokrywającej go starej warstwy wykończeniowej. Koniecznie rozłóż w miejscu pracy tekturę na której będziesz gromadził powstały przy szlifowaniu pył. Jeśli masz możliwość, krzesła dębowe (poznaj ich ofertę na https://meblepotocki.pl/pl/c/Krzesla/24) czy też bukowe warto rozkręcić – to ułatwi szlifowanie każdego zakamarka. Po skończeniu przetrzyj krzesło wilgotną szmatką, aby zebrać pył.
Przyda się aceton lub benzyna ekstrakcyjna – przetarcie nimi mebla gwarantuje odtłuszczenie powierzchni. To poprawia przyczepność farby. Jeżeli po szlifowaniu na krześle widoczne są dziury, możesz wypełnić je specjalną masą. Dostaniesz taki środek w sklepie dla majsterkowiczów.
Jak malowanie to i pędzel, a w zasadzie przynajmniej dwa pędzle. Duży pozwoli szybko i sprawnie pokryć siedzisko oraz oparcie. Mały natomiast pomoże dotrzeć z preparatami w trudno dostępne zakamarki mebli – jest konieczny zwłaszcza jeśli nie zdecydowałeś się na rozkręcenie krzeseł.
Drewniane krzesła – jaką farbę kupić?
Jaka farba na krzesła drewniane? W sklepach dostępne są farby przeznaczone specjalnie do tego rodzaju mebli. Zwróć uwagę aby Twój wybór był łatwy w czyszczeniu i odporny na zarysowania. Świetnie sprawdzają się akrylowe emalie. Kup więcej farby – do uzyskania intensywnego koloru zapewne nie wystarczy jedna warstwa, a przynajmniej dwie lub nawet trzy. następna warstwę nakladaj tylko wtedy gdy poprzednia doskonale wyschnie.
Kolory farb do mebli przyprawiają o zawrót głowy – nie wahaj się i zaszalej z niezwykłym wykończeniem! Co powiesz na drewniane krzesła do jadalni w kolorze głębokiej czerwieni lub jaskrawej limonki? Dla pewności powierzchnię krzesła możesz zabezpieczyć poliuretanowym lub wodorozcieńczalnym lakierem, o czym więcej możesz dowiedzieć się z artykułu https://meblepotocki.pl/meble-drewniane-prawidlowe-sposoby-czyszczenia. Lakier może być błyszczący, matowy lub półmatowy – dopełni końcowy efekt renowacji. Jeśli natomiast preferujesz naturalność, zamiast kolorowej emalii wybierz inne pokrycie – lakierobejcę lub wosk, które nie ukryją słojów.
Malowanie najlepiej rozpocząć od dużych obszarów – oparcia i siedziska. Pamiętaj, by drewniane krzesła malować w jednym kierunku! Nogi i drobniejsze elementy pozostaw na koniec i ,,załatw” je mniejszym pędzelkiem.
Krzesła drewniane – bezpieczna renowacja
Jak zawsze, najważniejsze przy pracy jest bezpieczeństwo. W nowoczesnych farbach i lakierach producenci starają się ograniczać toksyczne substancje oraz nieprzyjemny zapach do minimum. Zawsze jednak dmuchaj na zimne.
W miejscu pracy zapewnij sobie dostęp świeżego powietrza. Otwórz okno, drzwi na balkon a jeśli to możliwe przenieś krzesła drewniane i kramik z narzędziami na zewnątrz. Na podłogę połóż folię malarską, przyda się też tektura. Zdzieranie farby z paneli to nic przyjemnego! Nie zapomnij oczywiście o ochronnych rękawicach!
.