360architekci.pl

Blog budowlany

Dom

Komu zlecić projekt ogrodu?

Budowa własnego domu to nie lada wyzwanie. Nie ma sposobu, aby nie odczuwać przy tym skrajnych emocji. Zazwyczaj wielka ekscytacja i radość, mieszają się na przemian ze smutkiem, zrezygnowaniem czy zniechęceniem. Wszystko to jest całkowicie normalne, zwłaszcza dla ludzi, którzy po raz pierwszy budują coś swojego na tej ziemi. Warto skorzystać z kilku poniższych wskazówek, które pomogą przetrwać ten wyjątkowy czas.

Jak nie zwariować podczas budowy własnego domu?

W pierwszej kolejności należy uzbroić się w morze cierpliwości. Jeśli ktoś założył sobie, że skończy budowę i wykończeniówkę do marca, zawsze lepiej wziąć na to poprawkę i powiedzieć sobie, że czerwiec też nie będzie złym terminem. Kolejną kwestią są finanse. Warto założyć sobie, z jednej strony, wyższy budżet niż początkowo. Z drugiej jednak strony, powinno się też rozdzielić prace na etapy. Nie wszystko na raz – to również złota zasada budowy domostwa. Można na przykład założyć, że w pierwszym etapie wykończy się całe wnętrze, a projekt oogrodu zostawi się na później. Zwłaszcza jeśli ktoś wprowadza się na przykład jesienią. Nie ma wówczas sensu zagospodarowywać przestrzeni przydomowej. Lepiej, kiedy poświęci się jej trochę czasu kolejnej wiosny.

Komu zlecić prace?

Nie ma dyskusji z tym, że wiele zależy od ekipy budowlanej. Zawsze ale to zawsze powinno się sprawdzić, z kim ma się do czynienia. Najlepiej po prostu wybierać ekipy z polecenia. Na pewno w naszym otoczeniu jest ktoś, kto zlecał zaprojektowanie i realizację budowy domu. Niektóre rzeczy jesteśmy w stanie oczywiście zrobić sami. Chociażby jeśli chodzi o zaprojektowanie wnętrza domu. Tutaj można nieco zaoszczędzić i wcale nie zlecać tej pracy żadnemu profesjonaliście. Zwłaszcza jeśli sami mamy poczucie estetyki i wiemy najlepiej co nam się podoba. Co jednak z projektem ogrodu? Czy warto w tym celu wynajmować ekipę?

Komu zlecić projekt ogrodu?

Wydawać by się mogło, że wystarczy wysiać trochę trawki, zasadzić ulubione kwiatki i już – na co komu projektant ogrodu? Prawda jest jednak zupełnie inna. Firmy projektujące ogrodu mają ogromne doświadczenie, którego my, laicy, nie jesteśmy w stanie przegonić. Architekt zieleni podpowie nam, jakie rośliny najlepiej posadzić na glebie, którą mamy w swoim ogrodzie, zaplanuje system nawadniania i podpowie jak dbać krok po kroku o drewniany taras. Mimo, że zatrudnienie takiego profesjonalisty to kolejny koszt, warto jest go ponieść, by na długo cieszyć się piękną i zadbaną przestrzenią przydomową.