360architekci.pl

Blog budowlany

Dom

Metamorfoza balkonu w jeden weekend – czy to możliwe?

Dom z wielkim ogrodem to marzenie niejednego z nas. Niestety, spora część osób nie może sobie pozwolić na jego realizację. Duże grono ludzi mieszka w blokach i, niestety, znaczna większość nigdy w życiu nie zazna uroków mieszkania w domu wolnostojącym. Jeśli ktoś nie ma tyle szczęścia, żeby mieć swój własny ogródek, może spróbować zrobić wszystko, by choć trochę bardziej poczuć się w swoim mieszkaniu jak w domu. Doskonale jeśli ktoś posiada chociaż balkon, który może przemienić w piękny mini-ogródek.

Jak odgruzować balkon?

Nie ma znaczenia, czy ma się mały balkonik czy wielki taras – każdą przestrzeń da się fajnie zaaranżować. Od czego zacząć? Najlepiej od oczyszczenia tego podniebnego pomieszczenia. Nierzadko balkon służy nam jako składownik gratów, które nie mieszczą się nam w mieszkaniu. Warto przejrzeć każdą rzecz, sztuka po sztuce i zdecydować do nam się jeszcze przyda. Żadna metamorfoza balkonu nie powiedzie się, jeśli będą się na nim znajdowały kompletnie zbędne nam przedmioty. W kolejnym kroku, należy porządnie umyć balkon. W ten sposób będzie się wiedzieć mniej więcej, co jest do wymiany – czy ściana wymaga malowania? Czy płytki podłogowe warto pomalować? To dość spore zmiany, w które należy zainwestować trochę więcej czasu, pieniędzy i umiejętności.

Metamorfoza balkonu – od czego zacząć?

Po odgruzowaniu balkonu, przemalowaniu opcjonalnym niektórych jego elementów, czas na poddanie tej przestrzeni prawdziwej zmianie. Metamorfozę balkonu można wykonać tak naprawdę w kilka godzin. Wystarczy zainwestować w wygodny komplet wypoczynkowy. Na duży balkon zamówić można kanapy, pufy i ławę, na mniejszym lepiej postawić składane krzesła i mniejszy stoliczek. Największą robotę robią jednak dodatki. Fajnie jest zdecydować się na jakiś kolor przewodni. Świetnie komponować się będą poduszki w jednym kolorze, z kwiatami na balustradzie. Niezwykle ważne jest również oświetlenie. Wiele osób zakupuje na swój balkon lampiony lub lampeczki LED, które przepięknie oświetlają przestrzeń wieczorami. Z balkonu najczęściej korzysta się latem, dlatego na wiosnę warto poczynić kilka prac przygotowawczych. W pierwszej kolejności można przemalować balustradę. Ostatnio rekordy popularności biją domowe zielniki. Zioła można hodować w doniczkach, postawionych na drabince, opartej o ścianę. Jest to bardzo modny ostatnio motyw, a także świetne rozwiązanie dla mniejszych balkonów – nie zabiera ono bowiem zbyt dużej powierzchni. Niektórzy uprawiają również na swoich balkonach truskawki czy pomidorki koktajlowe.