Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Metamorfoza balkonu w jeden weekend – czy to możliwe?

28 października 2020


Dom z wielkim ogrodem to marzenie niejednego z nas. Niestety, spora część osób nie może sobie pozwolić na jego realizację. Duże grono ludzi mieszka w blokach i, niestety, znaczna większość nigdy w życiu nie zazna uroków mieszkania w domu wolnostojącym. Jeśli ktoś nie ma tyle szczęścia, żeby mieć swój własny ogródek, może spróbować zrobić wszystko, by choć trochę bardziej poczuć się w swoim mieszkaniu jak w domu. Doskonale jeśli ktoś posiada chociaż balkon, który może przemienić w piękny mini-ogródek.

Jak odgruzować balkon?

Nie ma znaczenia, czy ma się mały balkonik czy wielki taras – każdą przestrzeń da się fajnie zaaranżować. Od czego zacząć? Najlepiej od oczyszczenia tego podniebnego pomieszczenia. Nierzadko balkon służy nam jako składownik gratów, które nie mieszczą się nam w mieszkaniu. Warto przejrzeć każdą rzecz, sztuka po sztuce i zdecydować do nam się jeszcze przyda. Żadna metamorfoza balkonu nie powiedzie się, jeśli będą się na nim znajdowały kompletnie zbędne nam przedmioty. W kolejnym kroku, należy porządnie umyć balkon. W ten sposób będzie się wiedzieć mniej więcej, co jest do wymiany – czy ściana wymaga malowania? Czy płytki podłogowe warto pomalować? To dość spore zmiany, w które należy zainwestować trochę więcej czasu, pieniędzy i umiejętności.

Metamorfoza balkonu – od czego zacząć?

Po odgruzowaniu balkonu, przemalowaniu opcjonalnym niektórych jego elementów, czas na poddanie tej przestrzeni prawdziwej zmianie. Metamorfozę balkonu można wykonać tak naprawdę w kilka godzin. Wystarczy zainwestować w wygodny komplet wypoczynkowy. Na duży balkon zamówić można kanapy, pufy i ławę, na mniejszym lepiej postawić składane krzesła i mniejszy stoliczek. Największą robotę robią jednak dodatki. Fajnie jest zdecydować się na jakiś kolor przewodni. Świetnie komponować się będą poduszki w jednym kolorze, z kwiatami na balustradzie. Niezwykle ważne jest również oświetlenie. Wiele osób zakupuje na swój balkon lampiony lub lampeczki LED, które przepięknie oświetlają przestrzeń wieczorami. Z balkonu najczęściej korzysta się latem, dlatego na wiosnę warto poczynić kilka prac przygotowawczych. W pierwszej kolejności można przemalować balustradę. Ostatnio rekordy popularności biją domowe zielniki. Zioła można hodować w doniczkach, postawionych na drabince, opartej o ścianę. Jest to bardzo modny ostatnio motyw, a także świetne rozwiązanie dla mniejszych balkonów – nie zabiera ono bowiem zbyt dużej powierzchni. Niektórzy uprawiają również na swoich balkonach truskawki czy pomidorki koktajlowe.

Redakcja 360architekci.pl

Redakcja strony 360architekci to dynamiczny zespół pasjonatów, którzy poświęcają się publikowaniu inspirujących i wnikliwych artykułów na temat budownictwa, domów, ogrodów i wnętrz. Zespół skupia się na dostarczaniu czytelnikom wartościowej wiedzy z zakresu architektury, designu oraz najnowszych trendów w branży.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

koła meblowe
toaleta przenośna
Archicad BIM

Jesteś zainteresowany reklamą?

Archicad BIM