360architekci.pl

Blog budowlany

Dom

Prosta lecz urocza aranżacja ogrodu przy tarasie

Własny ogródek to marzenie wielu osób. Zwłaszcza panie, mające smykałkę do uprawy roślin, po cichu marzą, że kiedyś zamiast na balkonie w donicach, będą mogły je sadzić we własnej ziemi, własnym ogródku. Marzenia są po to, żeby je spełniać i rzeczywiście, sporo osób decyduje się prędzej czy później na budowę swojego domu, a co za tym idzie – również na zakładanie ogródka.

Jak zaprojektować ogród? <./h2>

Budowa domu to ogromne wyzwanie, które wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, energii i… pieniędzy. Oczywiście, aspekt finansowy jest tu na tyle istotny, że niekiedy trzeba niektóre etapy wykańczania przełożyć na później lub po prostu z nich zrezygnować. Na przykład aranżacja ogrodu przy tarasie nie musi się odbyć w pierwszym roku mieszkania w nowym domu. Chodzi tu o to, że rzeczywiście projekt ogrodu można odłożyć na później. Zwłaszcza jeśli chce się w tym celu zatrudnić architekta przestrzeni zielonej, co generuje kolejne koszty. Spora część osób podejmuje się jednak aranżacji ogrodu przy tarasie we własnym zakresie. Warto zrobić to, jeśli ma się jakiekolwiek pojęcie na temat pielęgnacji ogrodu i roślin, które w nich się znajdą. Sam projekt nie będzie przecież obejmował wyłącznie wysiania trawy oraz posadzenia kilku roślin. Trzeba również wymyślić, jak zagospodaruje się przestrzeń na werandzie czy tarasie.

Pomysł na przytulny taras

Niezwykle dużą rolę w odbiorze estetycznym danego ogrodu, odgrywa to, w jakim klimacie utrzymany jest sam taras. Trzeba zatem podjąć decyzję, jak chcemy żeby wyglądał ten element ogrodu. Bardzo popularne w ostatnim czasie jest kładzenie na taras desek z prawdziwego drewna. To fajne, aczkolwiek dość problematyczne w utrzymaniu rozwiązanie. Na werandzie warto postawić komplet wypoczynkowy. Dużą rolę odgrywają tu tekstylia. Warto zainwestować w piękne poduszki, koce, podkładki pod talerze. Kolejnym krokiem jest aranżacja ogrodu przy tarasie. Tutaj świetnie komponować będzie się na przykład lawenda, która dodatkowo będzie odstraszała natarczywe muchy i namolne komary. Dużo osób sadzi też trawy ozdobne wokół tarasu. To bardzo estetyczne rozwiązanie. Taras można ogrodzić pergolą, a na jednej ze ścian stworzyć domowy zielnik. Pięknie prezentować się będą również rabaty sadzone w bliskiej odległości od tarasu. Warto również zadbać o takie elementy architektury ogrodowej jak huśtawka czy mini-fontanna. To wszystko wprawia mieszkańców naszego domu, a także naszych gości, w stan błogiego relaksu, którego tak wszystkim nam brak przy codziennym, zabieganym świecie.