360architekci.pl

Blog budowlany

Dom

Meble z drewna dębowego – zalety i wady

Meble dębowe są jednym z najstarszych dostępnych rodzajów mebli drewnianych i pochodzą sprzed kilku wieków. Jakość dębu sprawiła, że jest to najlepszy wybór dla wielu właścicieli domów, jeśli chodzi o meble drewniane. Jednak, jak to zawsze bywa, są też pewne negatywne aspekty mebli z drewna dębowego. Zanim zdecydujesz się na zakup takich mebli, przeczytaj o ich zaletach i wadach.

Zalety dębowych mebli

Dąb jest jednym z najbardziej odpornych i trwałych gatunków drewna. Ze względu na swoją trwałość jest często używany do budowy podłóg czy statków. Meble wykonane z drewna dębowego przetrwają wieki. Jest to jedna z najlepszych inwestycji, jakie możesz zrobić dla swojego domu. Możesz mieć pewność, że przetrwają one przez pokolenia. Dzięki regularnej konserwacji można zachować ich piękny wygląd. W przeciwieństwie do innych rodzajów drewna, dąb nie odkształca się łatwo z upływem czasu. Możesz mieć pewność, że meble z drewna dębowego będą w dobrym stanie przez wiele lat.

Meble dębowe są wyjątkowe i atrakcyjne. Niewiele materiałów może przewyższyć dąb w ponadczasowym pięknie i luksusie, który reprezentuje. Drewno dębowe z czasem ulega naturalnej zmianie koloru. Na meblach zauważysz wyraźne odcienie kolorów. Nadaje to Twoim meblom element charakteru, co czyni je jeszcze bardziej pożądanymi.

Wady dębowych mebli

Wysoki koszt dębu może zniechęcać przy zakupie. Zaskakująco, pomimo swojej niezwykłej wytrzymałości, dąb łatwo się rysuje. Ostre przedmioty mogą łatwo zepsuć piękno powierzchni mebli. Może to być rozczarowujące, biorąc pod uwagę inwestycje finansowe związane z nabyciem elementów dębowych. Jeśli w Twoim gospodarstwie domowym są małe dzieci i zwierzęta, zastanów się przed zakupem.

Drewno dębowe jest bardzo ciężkie. Odbije się to na wadze Twoich mebli. Przesuwanie mebli podczas zmiany wystroju pokoju wymaga sporo pracy. Chociaż procedury konserwacji elementów dębowych są dość łatwe, należy zachować konsekwencję w pielęgnacji. Unikaj umieszczania mebli na podgrzewanej podłodze, ponieważ ciepło psuje drewno.

Również bezpośrednie światło słoneczne nie jest dobre dla dębu. Silne światło słoneczne spowoduje smugi lub ściemnienie mebli. Dąb nie wytrzymuje ciągłego narażenia na wilgoć. Wilgoć psuje słoje drewna. Musisz wytrzeć wszystkie wycieki, gdy tylko się pojawią. Zostaw meble bez opieki, a wkrótce zauważysz, że tracą swoje piękno. Ważne jest, aby utrzymywać wilgotność w domu na umiarkowanym poziomie. Dobrym pomysłem jest trzymanie w pokoju z meblami dębowymi kilku roślin doniczkowych, aby zrównoważyć poziom wilgotności.