Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak wygląda praca architekta? – poznaj jej największe sekrety

26 października 2020


Praca architekta może wydawać się kusząca i bardzo interesująca. To zawód, który wymaga ogromnej wiedzy i równocześnie – wielkiej wyobraźni. Jak wygląda w rzeczywistości? Jak wygląda praca architekta i kto powinien ją wykonywać?

Dużo matematyki

Niektórzy są przekonani, że praca architekta polega głównie na rysowaniu projektów – ręcznie lub komputerowo. Architekci często też tworzą wizualizacje 3D swoich projektów. W rzeczywistości projekt musi opierać się na matematycznych podstawach. Każdy rysunek musi mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości, a sam architekt musi wykonywać dużo obliczeń np. związanych z przenoszeniem obciążeń. W końcu architekt jest inżynierem, a nie artystą! Zaprojektowane przez niego budynki, mosty i wiadukty muszą być bezpieczne dla korzystających z nich ludzi. W związku z tym architekt musi mieć w małym palcu wzory matematyczne oraz dobrze znać się na zagadnieniach związanych z mechaniką.

Śledzenie nowości oraz klasycznych rozwiązań

Architekt musi też być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami technologicznymi i trendami w modzie. Architekt musi wiedzieć, co jest w dobrym tonie. Powinien wybierać pomiędzy designem a funkcjonalnością lub łączyć ze sobą obie te cechy. Od tego zależy to, czy jego projekty będą zachwycały, czy też ludzie będą przechodzili koło nich obojętnie. To bardzo ważne. Warto też tutaj zaznaczyć, że architekt może też czerpać garściami z klasycznych rozwiązań. Z tego powodu powinien świetnie znać się na sztuce oraz na historii.

Godziny pracy

Większość ludzi widzi efekt końcowy pracy architekta, ale nie ma pojęcia, ile godzin w rzeczywistości jest potrzebnych do stworzenia od zera świetnego projektu. To żmudna i trudna praca, która wymaga całkowitego skupienia oraz odrobiny inspiracji. To właśnie ona jest zapalnikiem, który umożliwia rozpoczęcie działania i projektowania budynku, który będzie wybijał się ponad przeciętność. Prawdziwe dzieła sztuki rzadko powstają w kilka minut. Praca architekta wymaga, więc sporo czasu. Nie można się więc dziwić, że indywidualne projekty często są dość drogie.

Zgodne z wymaganiami

Architekt najczęściej nie ma wolnej ręki, jeśli chodzi o projektowanie. Ma szereg zaleceń i wytycznych, które musi spełnić jego projekt. Nie może więc kierować się wyłącznie własnym gustem lub inspiracjami czerpanymi z różnych źródeł. Musi przede wszystkim pamiętać o tym, czego oczekuje osoba zlecająca wykonanie projektu. Tylko w ten sposób może przygotować propozycję, która zadowoli klienta. Bardzo często właśnie ten aspekt jest ważniejszy niż pomysł samego architekta.

Redakcja 360architekci.pl

Redakcja strony 360architekci to dynamiczny zespół pasjonatów, którzy poświęcają się publikowaniu inspirujących i wnikliwych artykułów na temat budownictwa, domów, ogrodów i wnętrz. Zespół skupia się na dostarczaniu czytelnikom wartościowej wiedzy z zakresu architektury, designu oraz najnowszych trendów w branży.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

koła meblowe
toaleta przenośna
Archicad BIM

Jesteś zainteresowany reklamą?

Archicad BIM