Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Prosty plan mieszkania – czym powinien się charakteryzować?

7 listopada 2020


Prostota i minimalizm cieszą się w ostatnich latach dużą popularnością. To właśnie one uznawane są za nową definicję wysmakowania i elegancji. Chodzi o to, by mieć mniej i równocześnie móc więcej. Temu trendowi podlegają także mieszkania. Jak wygląda prosty plan mieszkania? Czym się charakteryzuje? Co powinno go wyróżniać?

Funkcjonalność

Prosty plan powinien stawiać na funkcjonalność. W mieszkaniu ma być mało mebli, ale każdy z nich powinien pełnić kilka funkcji. Kanapa może zamieniać się w łóżko. Stolik kawowy może zamieniać się w blat kuchenny, biurko albo rodzinny stół. Wszystko zależy od pomysłu projektanta. W schodach można ukryć dodatkowe szuflady i schowki. Dostępna przestrzeń może być wykorzystana maksymalnie. Chodzi o to, by była wykorzystana tak praktycznie, jak to tylko możliwe.

Proste kształty

Jeśli chodzi o proste plany mieszkań, to zazwyczaj stawiają one na wykorzystanie prostych kształtów. Dzięki temu mieszkanie jest bardziej ustawne i łatwiejsze w aranżacji. Unika się ścianek działowych, wnęk, pawlaczy i innych rozwiązań, które mogłyby zaburzyć kształt mieszkania. W prostych projektach dominuje otwarta przestrzeń. Poszczególne strefy w mieszkaniu są wyznaczane np. przez inną teksturę podłogi lub dodatki w innym odcieniu.

Unikanie przesady

W prostych projektach unika się szeroko rozumianej przesady. Chodzi o to, by osiągnąć maksimum funkcjonalności z lokalu. Ma on być praktyczny i wygodny dla mieszkańców. Ma cieszyć oko i być przytulny, ale równocześnie ma być minimalistyczny. Oznacza to, że nie może w nim znajdować się zbyt duża ilość mebli i dodatków. W tym przypadku mniej znaczy więcej. Zaoszczędzone w ten sposób środki można wydać na to, by w mieszkaniu znalazły się elementy wysokiej jakości. Jeśli w mieszkaniu jest mało mebli, to najczęściej rozsądnie jest zakładać, że można na nie po prostu wydać więcej i pozwolić sobie na produkty luksusowe.

Sposób na pewną oszczędność

Prosty projekt może umożliwić też oszczędzenie pieniędzy. Na wykończenie i umeblowanie mieszkania będzie trzeba wydać mniej. To czysta oszczędność. Mniej mebli to mniej wydatków. Warto też zaznaczyć, że układanie paneli podłogowych lub płytek w pomieszczeniach o skomplikowanych kształtach jest trudniejsze i bardziej kosztowne. Potrzeba więcej materiału, który musi być docinany. Potrzeba też więcej czasu a fachowiec musi mieć lepsze umiejętności. Wszystko to przekłada się na cenę usługi oraz na koszt wykończenia mieszkania. Stawiając na prostotę, możemy więc sporo zaoszczędzić.

Redakcja 360architekci.pl

Redakcja strony 360architekci to dynamiczny zespół pasjonatów, którzy poświęcają się publikowaniu inspirujących i wnikliwych artykułów na temat budownictwa, domów, ogrodów i wnętrz. Zespół skupia się na dostarczaniu czytelnikom wartościowej wiedzy z zakresu architektury, designu oraz najnowszych trendów w branży.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

koła meblowe
toaleta przenośna
Archicad BIM

Jesteś zainteresowany reklamą?

Archicad BIM