360architekci.pl

Blog budowlany

Dom

Tanio, a dobrze – jak obniżyć koszty budowy domu?

Budowa własnego domu jest spełnieniem marzeń wielu ludzi. Jednakże, taka inwestycja wiąże się z ogromnymi kosztami. Są jednak sposoby, aby te koszty nieco zredukować.

Zaoszczędź na początkowych etapach budowy

Najlepszym rozwiązaniem na oszczędność, jest znalezienie mniejszej działki poza miastem. Te w pobliżu miasta lub w samym mieście, potrafią być przeraźliwie drogie. Dobrym sposobem jest poszukiwanie oszczędności już na etapie planowania architektury budynku i jego projektu. W ostatnich latach mamy tendencję do budowania dużych domów, znacznie odbiegających od naszych potrzeb. Warto zmniejszyć liczbę m2 w każdym pomieszczeniu, co na pewno pozytywnie wpłynie na nasz budżet.

Aby zaoszczędzić, warto jest postawić na prostą bryłę. Koszty prac budowlanych i materiałów zostaną obniżone, ze względu na proste ściany i sufity. Rezygnując z budowy balkonu czy wykuszu, również zaoszczędzimy trochę pieniędzy.

Dobrym pomysłem jest budowa garażu w bryle domu, a nie poza nią. Takie rozwiązanie zdecydowanie ograniczy koszty budowy. Garaż w bryle domu jest coraz częściej spotykany, szczególnie w przypadku nowoczesnych budowli. Dobrze zaprojektowany, doda modernistycznego wyglądu i nieco uratuje portfel.

Mniej znaczy więcej

Ta idea minimalizmu sprawdza się doskonale podczas budowy domu. Należy o niej stale pamiętać, jeśli zależy nam na budżecie. W imię tej idei zrezygnujmy z piwnic. Wiążą się one z dużymi kosztami wykopu, izolacji wodnej, drenażu i wykonania ścian fundamentów. Lepiej zainwestować te pieniądze na pomieszczenia nadziemne.

Postawmy na prostą konstrukcję dachu (bez skosów i spadków) oraz zwykłe, typowe okna. Odrzućmy wszelkie ozdobniki typu kolumienki, itp. Te elementy są jednymi z najdroższych podczas budowy domu.

Jeśli mamy dużo czasu i umiejętności, niektóre elementy budowy możemy wykonać sami. Pozwoli nam to zaoszczędzić na robociźnie, ale wydłuży czas budowy domu.

Wymienione rady z pewnością podpowiedzą Ci jak obniżyć koszty budowy domu. Ważne jest jednak, aby mieć na uwadze to, że nie powinniśmy robić niczego, z czego nie będziemy zadowoleni. Dom to miejsce, które ma nas cieszyć przez lata, do którego mamy wracać i przebywać w nim z przyjemnością. Czasami warto wydać trochę więcej, aby efekt finalny był dla nas w pełni satysfakcjonujący. Bo co z tego, że postawimy dom po kosztach, skoro nie będzie on spełniał naszych wymagań? Warto na pierwszym miejscu postawić swoje potrzeby i oczekiwania, a następnie dostosowywać do nich ucinanie kosztów. Taka metoda pozwoli nam na zaoszczędzenie pieniędzy i zadowolenie z nowego domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.