Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Wdrożenie Archicad BIM z Multibim

14 września 2022 Archicad BIM

BIM to technologia lub podejście, o którym coraz częściej mówi się w branży architektonicznej i budowlanej. W szczególności jest to ważne zagadnienie dla pracowni projektowych, które w celu ułatwienia swojej pracy i zwiększenia konkurencyjności przechodzą z projektowania dwuwymiarowego 2D na 3D w technologii BIM.

Przestawienie się na inny sposób projektowania z początku może być trudne, dlatego w tym aspekcie z pomocą przychodzą wyspecjalizowane firmy takie jak Multibim, które oprócz sprzedaży oprogramowania BIM, np. Archicad, świadczą również usługi wdrożenia BIM w pracowniach architektonicznych.

Jedną z takich pracowni projektowych była Grupa RB z Wrocławia, która skorzystała ze specjalnych szkoleń Archicad w ramach przystosowania pracowni do podejścia BIM. Posłuchajmy jakie były wrażenia właścicieli, Rafała i Anny Brok, z procesu wdrażania BIM.

Wdrożenia BIM w Grupie RB

Pracowania projektowa Grupa RB z Wrocławia swoja działalność rozpoczęła ponad 15 lat temu. Wówczas architekci i pracownicy firmy pracowali głównie w programie AutoCAd projektując w 2D. Technologia 3D pomocna była natomiast w tworzeniu wizualizacji. Jednak do samego projektowania jej nie stosowano, gdyż rynek budowlany nie był jeszcze gotowy na nie BIM do swoich pracowni.

Z czasem jednak popularna na zachodzie technologia BIM zaczęła docierać do Polski, dlatego w 2010 r. Grupa RB postanowiła wykorzystać to podejście podejmując projektowanie w programie Revit. Jednak jak się okazało, polski rynek nadal nie był gotowy na współpracę i na dokumentację z udziałem BIMu.

Stopniowo jednak właściciele Grupy RB wdrażali projektowanie 3D, stosując również program Archicad. W 2022 roku zdecydowali się już na szeroką skalę wdrożyć Bim w swojej pracowni właśnie na bazie Archicada i przeszkolić dogłębnie całą swoja kadrę. 

Wdrożenie Archicad z Multibim

Multibim to oficjalny dostawca oprogramowania Archicad, a także zespól praktyków i architektów, którzy specjalizują się w szkoleniach Archicada oraz wdrożeniach BIM. Grupa RB wybrała właśnie tą firmę jako partnera do wdrożenia BIM, gdyż kierowała się doświadczeniem firmy, a także osobą Jerzego Rusina, który z BIMem związany jest od ponad 15 lat.

Firma Multibim podeszła profesjonalnie do tematu wdrożenia Archicad oraz wdrożenia BIM najpierw przeprowadzając audyt i sprawdzając potrzeby Grupy RB, a następnie delegowała do trzech grup szkoleniowych swoich najlepszych BIM Managerów. Zaletą tego typu szkoleń Archicad była również praca na własnych modelach i materiałach Grupy RB. Efektem przeprowadzenia kursu Archicad było powstanie wideo-podręcznika. Dzięki dostępowi do nagrań projektanci mogą stale wracać do interesujących ich zagadnień.

BIM to niewątpliwie zagadnienie i technologia, która będzie przyszłością tworzenia architektury i budownictwa, gdyż daje dużo więcej możliwości niż projektowanie 2D. Firmy stosujące wdrożenia BIM będą zdecydowanie bardziej atrakcyjne na rynku, a także na rynku pracownika.

Redakcja 360architekci.pl

Redakcja strony 360architekci to dynamiczny zespół pasjonatów, którzy poświęcają się publikowaniu inspirujących i wnikliwych artykułów na temat budownictwa, domów, ogrodów i wnętrz. Zespół skupia się na dostarczaniu czytelnikom wartościowej wiedzy z zakresu architektury, designu oraz najnowszych trendów w branży.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

koła meblowe
toaleta przenośna
Archicad BIM

Jesteś zainteresowany reklamą?

Archicad BIM