360architekci.pl

Blog budowlany

Dom

W jakie środki do pielęgnacji mebli drewnianych najlepiej zainwestować?

Drewno to materiał, który pięknie wygląda – zarówno w ogrodzie, jak i we wnętrzu domu. Niestety, jest on dość wymagający. Na przykład drewniany taras wymaga regularnego bejcowania, co nie jest ani łatwe ani tanie w realizacji. Narażone na czynniki atmosferyczne drewno często traci swój kolor, pęka czy nieestetycznie się łuszczy. Na szczęście drewno w domu jest znacznie łatwiejsze w utrzymaniu, choć nadal wymaga podążania za pewnymi wytycznymi.

Co daje nam drewno we wnętrzu?

Projektując wnętrze własnego domu czy mieszkania, bardzo często stajemy przed wyborem między drewnem a jego imitacją. Przykładem takiego wyboru jest chociażby decyzja o podłodze. Można położyć na nią deskę a można zdecydować się na panele. Oczywiście, prawdziwe drewno nadaje wnętrzu przytulności, zbliża nas do natury i wygląda znacznie bardziej gustownie niż jego imitacja. Jednak utrzymanie podłogi drewnianej w dobrym stanie na lata jest nie lada wyzwaniem. Dlatego spora część osób rezygnuje ze schodów czy podłóg wykonanych z drewna, za to inwestuje w meble drewniane.

Meble z drewna czy sklejki?

Nie ma nic bardziej ekskluzywnego niż piękny stół wykonany z litego drewna. To coś na co nie każdy może sobie pozwolić, ponieważ koszt takiego elementu wyposażenia wnętrz potrafi być horrendalnie wysoki. Mimo to, sporo producentów branży meblarskiej oferuje meble z drewna w całkiem rozsądnych cenach. Warto inwestować w porządnie wykonane meble, ponieważ tylko takie posłużą nam na długie lata, oczywiście, pod warunkiem, że będziemy o nie prawidłowo dbać.

Jak pielęgnować meble z drewna?

Spore grono osób uznaje za jedyny słuszny sposób czyszczenia mebli w domu szmatkę zwilżoną wodą. Niestety, meble drewniane potrzebują nieco innego sposobu czyszczenia. Warto zainwestować w specjalistyczne środki do pielęgnacji mebli drewnianych. Mogą to być różnego rodzaju kremy odżywcze, oparte na bazie naturalnych wosków, które podkreślą rysunek słojów drewna i zabezpieczą mebel przed osiadaniem na nim kurzu. Lepiej zrezygnować z zakupu popularnych pianek do czyszczenia mebli, które są zazwyczaj naszpikowane chemią. W sieci znaleźć można multum środków ekologicznych do czyszczenia przeróżnych powierzchni, w tym drewnianych. Co ciekawe, takie ekologiczne środki nie są wcale bardzo drogie. Wręcz przeciwnie, część z nich można wykonać nawet samemu w domowym zaciszu. Kropla olejku eterycznego dodanego do miski z wodą, którą przemywa się plamy na meblach, potrafi dokładnie oczyścić powierzchnię, ale także pozostawić piękny zapach na całkiem długo.