Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

BIM historyczny, czyli skanowanie laserowe zabytków

7 lutego 2022 BIM historyczny

Żyjemy w czasach, w których tradycyjne metody pomiarowe odchodzą w niepamięć i są zastępowane coraz nowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Inwentaryzacje obiektów architektonicznych i budowlanych od zawsze były długimi i żmudnymi procesami. Skala problemu zwiększa się, gdy obiekt, który ma zostać zmodernizowany, jest historyczny i nie wolno dopuścić do jakiegokolwiek jego uszkodzenia, gdyż pomiary „analogowe” niosą wiele niebezpieczeństw.  Świetnym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest automatyzacja procesów pomiarowych w postaci skanowania laserowego 3D. Skanowanie laserowe pomaga w procesie renowacji obiektu, ale również daje możliwość zachowania go w cyfrowym archiwum dla przyszłych pokoleń

BIM historyczny – pomiary i model

Technologia skanowania laserowego pozwala na otrzymanie bardzo dobrej jakości danych pomiarowych w postaci tzw. chmury punktów. W efekcie model HBIM (historyczny BIM) reprezentuje nie tylko wygląd zabytku, ale także umożliwia eksploracje i kompleksową analizę proponowanych interwencji konserwatorskich w różnych scenariuszach. Jest to możliwe, dzięki otrzymaniu precyzyjnych danych pomiarowych w wyniku skanowania laserowego. Wówczas stworzenie takiego historycznego modelu staje się o wiele prostsze niż w przypadku stosowania metod analogowych oraz wiąże się z małym ryzykiem popełnienia błędów.

Skaning laserowy zabytku w Łańcucie

Proces skanowania laserowego i konieczność tzw. digitalizacji zabytku miał również miejsce w Łańcucie i dotyczył „Zameczku Romantycznego”, który został wzniesiony w latach 1796 – 1802, a potem wielokrotnie przebudowywany i remontowany. Usługi skanowania laserowego wykonała warszawska firma BIMfaktoria, która przy użyciu skaningu laserowego 3D, wykonała archiwizację obiektu i określiła, w jakim stanie znajduje się zabytek.

Oprócz skanu laserowego i odpowiednio zapisanej chmury punktów w formatach wyjściowych gotowych do przeglądania, inwestor otrzymał model BIM w formacie IFC, w oparciu o wygenerowaną chmurę punktów, uzyskaną za pomocą skanera laserowego FARO Focus 3D z serii S. 

skanowanie laserowe zabytków

Proces skanowania laserowego

Skanowanie laserowe 3D wskazanego obiektu trwał dwa dni robocze. Po rozstawieniu punktów referencyjnych można było rozpocząć skanowanie, którego czas każdorazowo został dostosowany do charakteru zabytku i możliwości pobrania kolorowej chmury punktów i ortofotomap wysokiej rozdzielczości. Pozycje skanera na bieżąco były rejestrowane w czasie rzeczywistym, co zniwelowało możliwe błędy. Dzięki temu skaner pracował bez zbędnych przerw technologicznych. Otrzymany w czasie rzeczywistym materiał chmury punktów od razu mógł zostać przygotowany w oprogramowaniu PointCab do pracy w Archicadzie.

W celu uzyskania odpowiednich rzutów, przekrojów, czy precyzyjnej chmury punktów użyto oprogramowania PointCab 3D Pro, służącego do przetwarzania dowolnych chmur punktów z możliwością bezpośredniego transferu uzyskanych danych do dowolnego rodzaju oprogramowania CAD/BIM. Dzięki takim funkcjom programu PointCab 3D Pro, jak WebExport czy Scalanie, możliwe było uzyskanie w krótkim czasie chmury punktów w środowisku Web/HTML, służącym do przeglądania na PC, tablecie i telefonie oraz na udostępnionej przez inwestora dedykowanej stronie internetowej

Efekty historycznego BIM

Założony efekt przerósł najśmielsze oczekiwania. Udało się nie tylko uzyskać precyzyjną, wręcz w 100% wierną „oryginałowi” dokumentację i model, ale również model poglądowy (zwany BIMx). Każdy element został dokładnie sparametryzowany dzięki czemu ściany, strop, elementy konstrukcyjne, otwory okienne nie są tylko zbiorem linii i poligonów, ale również niosą realne informacje, takie jak materiał, właściwości fizyczne, itp. 

Podsumowując, w przypadku zastosowania BIM w obiektach zabytkowych wymagane jest dobre zrozumienie technologii i oprogramowania idące w parze z zaawansowanymi umiejętnościami modelowania. Umiejętność wykonania modelu, czy prawidłowe procedury, które są ważne szczególnie w przypadku obiektów HBIM, to nieodłączne elementy opracowywania dokumentacji. Bardzo cieszy, że połączenie nowoczesnych technologii z zabytkiem jest możliwe, a nawet wskazane. Mimo dużego nakładu pracy, zastosowane oprogramowanie i metody pomiarowe oraz technologia HBIM zagwarantowały bardzo dobrą jakość końcowej wersji modelu do zarządzania obiektem zabytkowym.

Artykuł sponsorowany

Redakcja 360architekci.pl

Redakcja strony 360architekci to dynamiczny zespół pasjonatów, którzy poświęcają się publikowaniu inspirujących i wnikliwych artykułów na temat budownictwa, domów, ogrodów i wnętrz. Zespół skupia się na dostarczaniu czytelnikom wartościowej wiedzy z zakresu architektury, designu oraz najnowszych trendów w branży.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

BIM historyczny
stylowe i funkcjonalne meble do restauracji

Jesteś zainteresowany reklamą?