Żyjemy w czasach, w których tradycyjne metody pomiarowe odchodzą w niepamięć i są zastępowane coraz nowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Inwentaryzacje obiektów architektonicznych i budowlanych od zawsze były długimi i żmudnymi procesami. Skala problemu zwiększa się, gdy obiekt, który ma zostać zmodernizowany, jest historyczny i nie wolno dopuścić do jakiegokolwiek jego uszkodzenia, gdyż pomiary „analogowe” niosą wiele niebezpieczeństw. Świetnym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest automatyzacja procesów pomiarowych w postaci skanowania laserowego 3D. Skanowanie laserowe pomaga w procesie renowacji obiektu, ale również daje możliwość zachowania go w cyfrowym archiwum dla przyszłych pokoleń
BIM historyczny – pomiary i model
Technologia skanowania laserowego pozwala na otrzymanie bardzo dobrej jakości danych pomiarowych w postaci tzw. chmury punktów. W efekcie model HBIM (historyczny BIM) reprezentuje nie tylko wygląd zabytku, ale także umożliwia eksploracje i kompleksową analizę proponowanych interwencji konserwatorskich w różnych scenariuszach. Jest to możliwe, dzięki otrzymaniu precyzyjnych danych pomiarowych w wyniku skanowania laserowego. Wówczas stworzenie takiego historycznego modelu staje się o wiele prostsze niż w przypadku stosowania metod analogowych oraz wiąże się z małym ryzykiem popełnienia błędów.
Skaning laserowy zabytku w Łańcucie
Proces skanowania laserowego i konieczność tzw. digitalizacji zabytku miał również miejsce w Łańcucie i dotyczył „Zameczku Romantycznego”, który został wzniesiony w latach 1796 – 1802, a potem wielokrotnie przebudowywany i remontowany. Usługi skanowania laserowego wykonała warszawska firma BIMfaktoria, która przy użyciu skaningu laserowego 3D, wykonała archiwizację obiektu i określiła, w jakim stanie znajduje się zabytek.
Oprócz skanu laserowego i odpowiednio zapisanej chmury punktów w formatach wyjściowych gotowych do przeglądania, inwestor otrzymał model BIM w formacie IFC, w oparciu o wygenerowaną chmurę punktów, uzyskaną za pomocą skanera laserowego FARO Focus 3D z serii S.
Proces skanowania laserowego
Skanowanie laserowe 3D wskazanego obiektu trwał dwa dni robocze. Po rozstawieniu punktów referencyjnych można było rozpocząć skanowanie, którego czas każdorazowo został dostosowany do charakteru zabytku i możliwości pobrania kolorowej chmury punktów i ortofotomap wysokiej rozdzielczości. Pozycje skanera na bieżąco były rejestrowane w czasie rzeczywistym, co zniwelowało możliwe błędy. Dzięki temu skaner pracował bez zbędnych przerw technologicznych. Otrzymany w czasie rzeczywistym materiał chmury punktów od razu mógł zostać przygotowany w oprogramowaniu PointCab do pracy w Archicadzie.
W celu uzyskania odpowiednich rzutów, przekrojów, czy precyzyjnej chmury punktów użyto oprogramowania PointCab 3D Pro, służącego do przetwarzania dowolnych chmur punktów z możliwością bezpośredniego transferu uzyskanych danych do dowolnego rodzaju oprogramowania CAD/BIM. Dzięki takim funkcjom programu PointCab 3D Pro, jak WebExport czy Scalanie, możliwe było uzyskanie w krótkim czasie chmury punktów w środowisku Web/HTML, służącym do przeglądania na PC, tablecie i telefonie oraz na udostępnionej przez inwestora dedykowanej stronie internetowej
Efekty historycznego BIM
Założony efekt przerósł najśmielsze oczekiwania. Udało się nie tylko uzyskać precyzyjną, wręcz w 100% wierną „oryginałowi” dokumentację i model, ale również model poglądowy (zwany BIMx). Każdy element został dokładnie sparametryzowany dzięki czemu ściany, strop, elementy konstrukcyjne, otwory okienne nie są tylko zbiorem linii i poligonów, ale również niosą realne informacje, takie jak materiał, właściwości fizyczne, itp.
Podsumowując, w przypadku zastosowania BIM w obiektach zabytkowych wymagane jest dobre zrozumienie technologii i oprogramowania idące w parze z zaawansowanymi umiejętnościami modelowania. Umiejętność wykonania modelu, czy prawidłowe procedury, które są ważne szczególnie w przypadku obiektów HBIM, to nieodłączne elementy opracowywania dokumentacji. Bardzo cieszy, że połączenie nowoczesnych technologii z zabytkiem jest możliwe, a nawet wskazane. Mimo dużego nakładu pracy, zastosowane oprogramowanie i metody pomiarowe oraz technologia HBIM zagwarantowały bardzo dobrą jakość końcowej wersji modelu do zarządzania obiektem zabytkowym.
Artykuł sponsorowany