Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak wybrać dla siebie najlepszą kołdrę? Praktyczny poradnik

24 czerwca 2021

Sen jest dla każdego z nas niezwykle ważny. To właśnie podczas nocnej regeneracji możemy nabrać sił na cały kolejny dzień. Aby jednak tak się stało, musimy zadbać o odpowiednie warunki. Oprócz wygodnego łóżka czy preferowanej temperatury w pomieszczeniu ogromne znaczenie będzie miała również kołdra. Często jednak o tym zapominamy. W dzisiejszym artykule postaramy się zatem podpowiedzieć, jak wybrać dla siebie najlepszą pierzynkę. Sprawdź, jeśli jesteś zainteresowany!

Po pierwsze: rozmiar

Zanim zdecydujemy się na zakup swojej nowej kołdry, warto przemyśleć kilka niezwykle ważnych aspektów. Pierwszym z nich będzie oczywiście rozmiar. Ma on bowiem naprawdę duże znaczenie. Jeśli śpimy w pojedynkę, z pewnością wystarczy nam pierzynka 140×200 lub kołdry 160×200. Taka wielkość sprawi bowiem, że okrycie całego ciała stanie się wyjątkowo łatwe. Gdy natomiast pod naszą kołdrą mają spać dwie osoby, warto postawić na coś zdecydowanie większego. W takiej sytuacji większość z nas stawia na rozmiar 180×200 lub 200×200 czy 200×220. Skoro jednak mamy aż tyle możliwości, to co wybrać? Najlepiej sprawdzić, jakie wymiary ma nasza aktualna kołdra i pomyśleć, czy to nam wystarcza. Jeśli nie, wtedy lepiej zdecydować się na nieco większą pierzynkę. Musimy jednak wtedy pamiętać, by od razu kupić komplet pościeli dopasowany swoim rozmiarem do naszej kołdry. Niestety źle dobrane poszewki mogą utrudniać nam zdrowy i komfortowy sen. Pierzynka będzie się bowiem zwijać oraz przemieszczać pod pościelą.

Po drugie: rodzaj wypełnienia

Drugi niezwykle ważny aspekt to oczywiście rodzaj wypełnienia. W tym przypadku również mamy dość szerokie pole do popisu. W sklepach znajdziemy bowiem ogrom różnych wariantów. Należy do nich m.in. bawełna, puch, półpuch, silikon, wełna, poliester czy pierze. Skąd jednak będziemy wiedzieli, który z tych materiałów spełni wszelkie nasze oczekiwania? Wszystko zależy od kilku czynników. Najważniejsze z nich to ewentualna skłonność do alergii oraz preferencje dotyczące idealnej temperatury do snu. Gdy doskwierają nam wszelkiego rodzaju uczulenia, najlepiej postawić na bawełnę, silikon lub poliester. Ciekawym rozwiązaniem będą również wszelkiego rodzaju mieszanki z wykorzystaniem tych materiałów. 

Dlaczego jednak postawić akurat na nie? Są bowiem hipoalergiczne, a dodatkowo bardzo dobrze odprowadzają wilgoć. Puch, półpuch czy wełna mogą natomiast powodować niestety reakcje alergiczne. Gdy nie zmagamy się z takimi problemami, mamy całkowitą wolność wyboru. Drugi wspomniany przez nas aspekt to preferowana temperatura. Gdy należymy do osób, którym zawsze jest gorąco, postawmy na bawełnę czy silikon i niezbyt wysoką gramaturę. Jeśli natomiast należymy do grupy ciepłolubnych, wełna i puch ze zdecydowanie wyższą wagą, okażą się strzałem w dziesiątkę! Zamów je zatem na https://www.karo.waw.pl/category/koldry-puchowe

Po trzecie: poszycie kołdry

Kolejna niezwykle ważna cecha kołdry to oczywiście materiał poszyciowy. W tym przypadku ponownie należy dobrać je do swoich preferencji oraz ewentualnych uczuleń. Dla alergików polecamy bawełnę, bawełnę z dodatkiem wiskozy czy też włókna bambusowe lub celulozowe. Są to bowiem tkaniny o właściwościach hipoalergicznych i idealnie odprowadzają wilgoć. Gdy natomiast nie zmagamy się z żadnymi alergiami, możemy dodatkowo wybrać poliester i wszelkiego rodzaju jego mieszanki, a także włókno węglowe. Tego typu kołdry znajdziesz na https://www.karo.waw.pl/

Po czwarte: dodatkowe funkcje

Każdy, kto szukał choć raz idealnej kołdry, doskonale wie, że te dostępne są w wersjach dedykowanych na konkretne pory roku. W sklepach znajdziemy zatem lekkie pierzynki na lato oraz te zdecydowanie cieplejsze na okres jesienno-zimowy. Co jednak zrobić, gdy nie chcemy kupować przynajmniej dwóch różnych kołder? Ciekawą opcją okaże się pierzynka cztery pory roku. Składa się ona bowiem z dwóch warstw. Cieńsza dedykowana jest na lato, grubsza natomiast na jesień i wiosnę. No dobra, a co z zimą? Na tę porę roku musimy jedynie połączyć te dwie części i gotowe! Takie praktyczne rozwiązanie sprawdzi się zatem zawsze!

toaleta przenośna

Redakcja 360architekci.pl

Redakcja strony 360architekci to dynamiczny zespół pasjonatów, którzy poświęcają się publikowaniu inspirujących i wnikliwych artykułów na temat budownictwa, domów, ogrodów i wnętrz. Zespół skupia się na dostarczaniu czytelnikom wartościowej wiedzy z zakresu architektury, designu oraz najnowszych trendów w branży.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

koła meblowe
toaleta przenośna
Archicad BIM

Jesteś zainteresowany reklamą?

Archicad BIM