360architekci.pl

Blog budowlany

Dom

Jak urządzić wspólny pokój chłopca i dziewczynki?

Zobaczenie na teście ciążowym dwóch kresek jest każdorazowo wielkim przeżyciem dla przyszłych rodziców. Oczywiście, pierwsza ciąża jest zazwyczaj nieporównywalnie bardziej wyjątkowa niż każda kolejna, jednak każde dziecko kocha się potem tak samo. Sporo osób posiada marzenia co do płci potomstwa. Duża część ludzi myśli, że najlepszym rozwiązaniem byłoby posiadanie tak zwanej „parki”, co oznacza bycie rodzicem zarówno chłopca jak i dziewczynki. To na pewno ciekawe doświadczenie, móc wychowywać zarówno małą damę jak i młodzieńca, jednak wiąże się to również z niemałymi problemami. Jeśli na przykład, ktoś mieszka w małym mieszkaniu to jak miałby urządzić pokój chłopca i dziewczynki w jednym pomieszczeniu? Oto kilka pomysłów, jak wyjść z podobnej opresji.

Projektowanie pokoju dla dziecka – kiedyś i dziś

Kilka dekad temu ludzie nie borykali się z tego typu problemami – rodzeństwo, niezależnie od płci dzieliło jedno pomieszczenie. Nie było na rynku za dużo dostępnych gadżetów, zabawek – zwykle były one na tyle neutralne, że pasowały do obu płci. Obecnie zadanie jest znacznie bardziej skomplikowane, mimo iż z pozoru ma się przecież ułatwiony wybór – wszystkiego na świecie jest dużo. Nie ma problemu sprowadzić z zagranicy pięknej komódki dla małej księżniczki, kupić ciekawych naklejek na ścianę czy puchatego dywanika, na którym maluszki będą się bawić. Wszystko zależy wyłącznie od tego, jakie fundusze się posiada.

Jak urządzić wspólny pokój dla rodzeństwa?

Projektując pokój chłopca i dziewczynki, warto przede wszystkim brać pod uwagę ich wiek. To logiczne, że dla pięciolatków pokój będzie projektowany zupełnie inaczej niż dla pary nastolatków. Jeśli mamy dzieci w młodszym wieku tak naprawdę nie trzeba wcale zbytnio się wysilać. Wystarczy zaprojektować pokój możliwie neutralnie jak się da. Oznacza to chociażby neutralne kolory ścian. Zamiast różu, zarezerwowanego dla dziewczynek czy błękitu, który kojarzy się z chłopcami, można na przykład zakupić farbę w odcieniach szarości. Biel jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Można na przykład pomalować ściany na biało i ozdobić je potem naklejkami. Oczywiście, można również wydzielić sfery w pokoju. W jednej z nich zrobić kącik dla dziewczynki, który będzie typowymi motywami dla małych dam – księżniczkami, króliczkami czy sarenkami. W części chłopca można stworzyć świat samochodów, ciężarówek i koparek. W przypadku dzieci nastoletnich, które muszą dzielić razem pokój warto zastanowić się nad postawieniem jakiejś ściany działowej, jeśli pomieszczenie jest na tyle duże, że na to pozwala.