360architekci.pl

Blog budowlany

Dom

Jak wybrać układ funkcjonalny mieszkania?

Z całą pewnością można stwierdzić, że funkcjonalny układ mieszkania jest bardzo istotny podczas wybierania dla siebie odpowiedniego lokalu mieszkalnego. Dlatego warto o niego w szczególny sposób zadbać. Wiele osób zastanawia się, na co zwrócić uwagę podczas kupowania mieszkania. Warto się tego dowiedzieć.

Strefy mieszkania

Każde mieszkanie powinno być podzielone na odpowiednie strefy. Dzięki temu będzie można w nim na co dzień wygodniej funkcjonować, co jest bardzo istotną kwestią. Wśród głównych stref w mieszkaniu można przede wszystkim wymienić strefę ogólnodostępną, ale także strefę prywatną. Obie strefy powinny ze sobą w odpowiedni sposób współgrać, aby całość dobrze funkcjonowała. W strefie ogólnodostępnej znajdują się najczęściej takie pomieszczenia jak przedpokój, kuchnia, a także salon oraz łazienka lub WC. Natomiast w strefie prywatnej można znaleźć sypialnię oraz łazienką wraz z takimi pomieszczeniami towarzyszącymi jak garderoba.

Powiązanie pomieszczeń

Wszystkie pomieszczenia, które znajdują się w danym mieszkaniu powinny być ze sobą w odpowiedni sposób powiązane. Ma to bardzo znaczący wpływ na ich funkcjonalność, dlatego powinno się w szczególny sposób zadbać o tą kwestię. Salon powinien znajdować się w pobliżu wejścia do mieszkania, czyli najczęściej obok przedpokoju. Kuchnia również musi znajdować się w bliskiej odległości do pokoju dziennego. Oprócz tego pokoje takie jak sypialnie również powinno się skupić w jednej strefie i obok nich umieścić łazienkę.

Wystawa mieszkania

Podczas wybierania odpowiedniego dla siebie mieszkania bardzo duże znaczenie ma także jego wystawa, czyli usytuowanie względem stron świata. Wybór ten ma bardzo duży wpływ na codzienne funkcjonowanie w danym mieszkaniu, dlatego warto się w szczególny sposób zastanowić podczas jego podejmowania. Sypialnie nie powinny posiadać okien od strony wschodniej, a kuchnia powinna znajdować się na stronie północnej. Oprócz tego salon nie powinien być w pobliżu strony północnej.

Ergonomia

Układ funkcjonalny mieszkania powinien być przede wszystkim zaprojektowany zgodnie z wszystkimi możliwymi zasadami ergonomii. Jest to bardzo istotne, ponieważ ma dość duży wpływ na sposób funkcjonowania każdego człowieka w danym mieszkaniu. Każdy pokój, który znajduje się w mieszkaniu nie powinien mieć mniejszej powierzchni niż szesnaście metrów kwadratowych. Oprócz tego kuchnia powinna mieć szerokość minimum dwa i pół metra, a korytarz jeden metr. Dodatkowo w mieszkaniu ściany powinny mieć standardową wysokość, która wynosi około trzech metrów.