Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak zaprojektować ogród marzeń?

10 stycznia 2021

Większość osób, która decyduje się na budowę własnego domu od podstaw, zostawia sobie aranżację przestrzeni przydomowej na kolejne lata. Wynika to z kilku kwestii. Przede wszystkim jest to kwestia finansowa. Trudno jest nie zgodzić się z tym, że budowa domu to prawdziwa skarbonka bez dna. Praktycznie zawsze założony wstępnie budżet zostaje przekroczony i to nieraz nawet o kilkadziesiąt procent. Po drugie, budowa domu trwa naprawdę długo i w pewnym momencie ma się po prostu dość. Ludzie chcą się już wprowadzić, nawet jeśli wkoło domu jest jeszcze łyse pole. Zawsze jednak nadchodzi w końcu moment, w którym ma się czas, fundusze oraz chęć do zagospodarowania przestrzeni wokół domu.

Jak zaprojektować ogród marzeń?

Pojęcie ogrodu marzeń jest naprawdę szerokie. Nie da się go jednoznacznie zdefiniować. Dla każdego przecież wymarzony ogród będzie oznaczał co innego. Dla jednych będzie to tylko trawa i wygodny zestaw wypoczynkowy, dla innych ogród wypełniony ukochanymi roślinami. Jeszcze inni myśląc o tym, jak zaprojektować ogród marzeń, będą mieli przed oczami konkretny styl ogrodów. Może to być ogród japoński, angielski czy w stylu francuskim. Najważniejsze jest to, aby podążać za swoim sercem i nie do końca słuchać się porad ludzi z zewnątrz. Nie oznacza to, że powinno się robić wszystko samodzielnie.

Czy zatrudnić projektanta ogrodów?

Odwiecznym pytaniem przy zakładaniu ogrodu jest to, czy poradzić się w tej kwestii fachowca. Nawet jeśli mamy w głowie wizję tego, jak zaprojektować ogród marzeń, zawsze warto skonfrontować nasze wyobrażenia z tym, co faktycznie jesteśmy w stanie uzyskać. Nie chodzi tu o pytanie naszych rodziców, czy uważają, że białe meble ogrodowe to dobry pomysł. Chodzi raczej o to, aby jakiś profesjonalista podpowiedział nam czy wybrane przez nas rośliny dobrze przyjmą się na glebie, jaka występuje w naszym ogrodzie czy rozważy warunki nasłonecznienia pod kątem sadzenia danych kwiatów. To wszystko jest bardzo istotne, jeśli chcemy na długo cieszyć się pięknym ogrodem, który z roku na rok będzie się rozrastał. Dodatkowo, architekt ogrodów może zaproponować nam wiele ułatwień, dzięki którym nie będziemy musieli za dużo zajmować się naszym ogrodem. Może to być chociażby automatyczny system nawadniania podziemnego. To doskonały patent na oszczędność czasu i jednoczesne dbanie o odpowiednie nawodnienie naszych roślin. Niestety, zatrudnienie takiego specjalisty wiąże się z dodatkowymi – dość wysokimi – kosztami, na które nie wszyscy mogą sobie pozwolić.

Archicad BIM

Redakcja 360architekci.pl

Redakcja strony 360architekci to dynamiczny zespół pasjonatów, którzy poświęcają się publikowaniu inspirujących i wnikliwych artykułów na temat budownictwa, domów, ogrodów i wnętrz. Zespół skupia się na dostarczaniu czytelnikom wartościowej wiedzy z zakresu architektury, designu oraz najnowszych trendów w branży.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

koła meblowe
toaleta przenośna
Archicad BIM

Jesteś zainteresowany reklamą?

Archicad BIM