360architekci.pl

Blog budowlany

Dom

Jak zaprojektować ogród bezobsługowy?

Posiadanie własnego domu to marzenie wielu z nas. Jeszcze gdyby ten dom posiadał piękny ogród, to już w ogóle byłoby cudownie. Spora część osób jest na szczęście w stanie zrealizować to marzenie, w przeciągu swojego życia. Niektórzy później a niektórzy wcześniej przekonują się, że posiadanie własnego miejsca na ziemi nie jest jednak tak prostą i przyjemną sprawą. Okazuje się, że mieszkanie w mieszkaniu jest niekiedy lepszym rozwiązaniem, niż mieszkanie w domu – czy to jednorodzinnym, szeregowym, czy o zabudowie bliźniaczej.

Mieszkanie w domku jednorodzinnym – blaski i cienie

Do niewątpliwej zalety mieszkania w wolnostojącym domku jest prywatność, której nie jesteśmy w stanie zbudować nigdzie indziej. Tu naprawdę możemy robić, co nam się żywnie podoba. Śniadanie można zjeść na werandzie a latem opalać się, leżąc na trawie w stroju kąpielowym. Kolejną zaletą jest to, że kompletnie nie słychać sąsiadów zza ściany. Mieszkańcy dużych blokowisk mogą co nieco na ten temat się wypowiedzieć – zapewne – raczej w sposób negatywny. Niestety, posiadanie własnego domu to również tysiąc razy więcej pracy. Mowa tu nie tylko o naprawach bieżących, ale również większych remontach – jak restauracja dachu, wymiana ogrodzenia czy naprawa pieca gazowego – a wszystko to z własnych funduszy – przecież nie ma tu żadnej spółdzielni. Dodatkowo, trzeba robić bardzo dużo wokół domu, rzadko kto ma przecież ogród bezobsługowy. Chociaż w tej kwestii wiele się ostatnio zmienia i coraz więcej osób pragnie właśnie takiego ogródka wokół swojego domku.

Jak zaprojektować ogród bezobsługowy?

Do zaaranżowania przestrzeni przydomowej w taki sposób, aby wymagała ona od nas możliwie najmniej zaangażowania, warto zatrudnić specjalistę. Architekt ogrodu na pewno podpowie nam kilka nowoczesnych ciekawych rozwiązań, które usprawnią prace w naszym ogrodzie Bezobsługowy w stu procentach to może on nie będzie, ale rzeczywiście, w dzisiejszych czasach można solidnie zminimalizować ilość obowiązków, jakie należy w nim wykonywać. Przede wszystkim, można zainwestować w automatyczny system nawadniania. Nie chodzi tu o nawierzchnie zraszacze, ale o całkowicie zautomatyzowany system podwodnych rurek, które po jednym przyciśnięciu guzika zajmuje się podlewaniem naszych roślinek. Warto również zainwestować w takie gatunki roślin, które nie gubią liści na zimę, wówczas odpada nam obowiązek grabienia, który potrafi być naprawdę uciążliwy. Jeśli chodzi o kwiaty, warto kupować takie, których na jesień i zimę nie trzeba będzie ocieplać.