Budując dom, musimy zaopatrzyć się w różne materiały. Są to wyroby, których podstawowe cechy wpływają bezpośrednio na właściwości użytkowe wznoszącego się, mniejszego lub większego, budynku. Jak się jednak okazuje, ich klasyfikacja nie jest jednoznaczna. Jak dokładnie wygląda?
Określanie w przepisach
Zacznijmy od tego, że przepisy prawne to jedno, a praktyka to coś innego. W rozporządzeniu Parlamentu UE określa się bowiem materiały budowlane jako wszystkie wyroby lub zestawy wyprodukowane i wprowadzone do obrotu w celu trwałego wbudowania w obiektach budowlanych lub ich częściach.
Niby jest to jasno określone, ale już sama kategoria „materiały budowlane rodzaje” nie jest dokładnie skonkretyzowana. Wyrobów takich jest bardzo dużo. Różnią się np. podstawowymi parametrami, cenami oraz jakością. Łączy je natomiast to, że pozwalają na stawianie trwałych i jednocześnie bezpiecznych budynków.
Typy materiałów budowlanych
Jak zatem dokonać podziału, aby klient mógł łatwo je odnaleźć na półkach sklepowych (stacjonarnych bądź online). Przede wszystkim należy pamiętać o pochodzeniu materiałów. Wtedy szeregujemy te produkty na: naturalne (kamień, drewno i inne), syntetyczne (różne tworzywa sztuczne czy styropian) oraz na odpowiednio wytworzone dzięki przeróbce wyrobów pochodzenia naturalnego (mowa o metalach, kruszywach, betonie, ceramice itp.)
Jeżeli chodzi o materiały budowlane rodzaje ich są też określane na podstawie właściwości technicznych. Tuta wyróżnia się więc wyroby: konstrukcyjne, niekonstrukcyjne oraz izolacyjne. Ale chyba najważniejsza klasyfikacja to ta stosowana w hurtowniach i składach budowlanych, czyli ze względu na zastosowanie. Są to m.in. produkty: murowe, stropowe, dachowe, izolacyjne, instalacyjne oraz wykończeniowe.
Kupowanie materiałów budowlanych
Takie materiały muszą mieć oczywiście odpowiedni atest producenta (dokumentację). Tylko wtedy będą dopuszczone do sprzedaży. Mają spełniać wszelkie aprobaty techniczne wydawane przez Instytut Techniki Budowlanej czy deklaracje zgodności z normą. Jeżeli nie, to wpisywane są one do rejestru Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
Przy kupowaniu trzeba też zwracać uwagą na to, jaki będzie ich cel. W przypadku większej budowy, modernizacji i remontu domu jednorodzinnego, warto udać się do wspomnianej już hurtowni. W tym miejscu można bowiem zamówić każdy niezbędny produkt. Jeżeli inwestycja jest niewielka (np. różne drobne prace naprawcze), to materiały w okazyjnej cenie nabędzie się chociażby w marketach budowlanych.