Prostota i minimalizm cieszą się w ostatnich latach dużą popularnością. To właśnie one uznawane są za nową definicję wysmakowania i elegancji. Chodzi o to, by mieć mniej i równocześnie móc więcej. Temu trendowi podlegają także mieszkania. Jak wygląda prosty plan mieszkania? Czym się charakteryzuje? Co powinno go wyróżniać?
Funkcjonalność
Prosty plan powinien stawiać na funkcjonalność. W mieszkaniu ma być mało mebli, ale każdy z nich powinien pełnić kilka funkcji. Kanapa może zamieniać się w łóżko. Stolik kawowy może zamieniać się w blat kuchenny, biurko albo rodzinny stół. Wszystko zależy od pomysłu projektanta. W schodach można ukryć dodatkowe szuflady i schowki. Dostępna przestrzeń może być wykorzystana maksymalnie. Chodzi o to, by była wykorzystana tak praktycznie, jak to tylko możliwe.
Proste kształty
Jeśli chodzi o proste plany mieszkań, to zazwyczaj stawiają one na wykorzystanie prostych kształtów. Dzięki temu mieszkanie jest bardziej ustawne i łatwiejsze w aranżacji. Unika się ścianek działowych, wnęk, pawlaczy i innych rozwiązań, które mogłyby zaburzyć kształt mieszkania. W prostych projektach dominuje otwarta przestrzeń. Poszczególne strefy w mieszkaniu są wyznaczane np. przez inną teksturę podłogi lub dodatki w innym odcieniu.
Unikanie przesady
W prostych projektach unika się szeroko rozumianej przesady. Chodzi o to, by osiągnąć maksimum funkcjonalności z lokalu. Ma on być praktyczny i wygodny dla mieszkańców. Ma cieszyć oko i być przytulny, ale równocześnie ma być minimalistyczny. Oznacza to, że nie może w nim znajdować się zbyt duża ilość mebli i dodatków. W tym przypadku mniej znaczy więcej. Zaoszczędzone w ten sposób środki można wydać na to, by w mieszkaniu znalazły się elementy wysokiej jakości. Jeśli w mieszkaniu jest mało mebli, to najczęściej rozsądnie jest zakładać, że można na nie po prostu wydać więcej i pozwolić sobie na produkty luksusowe.
Sposób na pewną oszczędność
Prosty projekt może umożliwić też oszczędzenie pieniędzy. Na wykończenie i umeblowanie mieszkania będzie trzeba wydać mniej. To czysta oszczędność. Mniej mebli to mniej wydatków. Warto też zaznaczyć, że układanie paneli podłogowych lub płytek w pomieszczeniach o skomplikowanych kształtach jest trudniejsze i bardziej kosztowne. Potrzeba więcej materiału, który musi być docinany. Potrzeba też więcej czasu a fachowiec musi mieć lepsze umiejętności. Wszystko to przekłada się na cenę usługi oraz na koszt wykończenia mieszkania. Stawiając na prostotę, możemy więc sporo zaoszczędzić.