Projektowanie budynków dla sektora medycznego powinno kłaść największy nacisk na funkcjonalność. Choć estetyka także jest istotna, to funkcjonalność obiektu jest tutaj priorytetem — w końcu chodzi tu o zdrowie pacjentów gabinetu. W poniższym artykule prezentujemy wskazówki, którymi należy się kierować szukając inspiracji projektowych przed założeniem gabinetu lekarskiego.
Układ pomieszczeń i plan budynku zgodny z potrzebami medycznymi
Każda specjalizacja medyczna ma nieco odmienne, indywidualne potrzeby. Właśnie te potrzeby w dużym stopniu determinują układ i liczbę pomieszczeń potrzebną do prowadzenia skutecznej działalności.
Warto od samego początku planowania projektu dokładnie komunikować potrzeby funkcjonalne architektowi odpowiedzialnemu za projekt. Takie podejście sprawi, że projektanci będą mieli lepsze wyobrażenie odnoszące się do rozmieszczenia przestrzennego poszczególnych pomieszczeń.
Warto jednak pamiętać o pewnych uniwersalnych zasadach odnoszących się do projektowania — do nich zaliczyć należy:
-
Przemyślane projektowanie przestrzeni z myślą o przepływach personelu medycznego i pacjentów: warto uwzględnić tutaj bezpieczeństwo przemieszczania w kontekście pacjentów z ewentualnymi chorobami zakaźnymi. Istotne jest też minimalizowanie dystansów, które muszą pokonywać zarówno pacjenci jak i personel.
-
Dostosowanie projektu do charakterystyki specjalizacji: jeśli spojrzymy na gabinet, w którym znajduje się rentgen lub tomograf, wiemy, że wtedy potrzebne są specjalne pomieszczenia, w których może odbywać się zabieg z wykorzystaniem fali rentgenowskich. To samo tyczy się np. gabinetów fizjoterapeutycznych, w których powinny znaleźć się urządzenia typu UGUL.
-
Uwzględnienie ergonomii w projekcie: wygodne korzystanie z urządzeń i funkcjonalności gabinetu lekarskiego musi odbywać się z uwzględnieniem ergonomicznej pracy — takiej, która odbywa się przy możliwie niskim obciążeniu aparatu psychofizycznego personelu.
Trzeba w tym miejscu dodać, że warto też wybrać odpowiednie biuro architektoniczne — takie, które ma w swoim portfolio realizacje dla sektora medycznego. Przykładem biura specjalizującego się w projektowaniu gabinetów lekarskich i klinik jest śląskie biuro GIGAarchitekci.pl. Firma posiada na swoim koncie kilka projektów dla dużych klinik, a także mniejszych gabinetów lekarskich.
Projektowanie zgodne z prawem
Projektowanie placówek medycznych powinno odbywać się w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa. Te dość precyzyjnie regulują warunki, które powinny spełniać budynki przeznaczone do świadczenia usług medycznych. Są one regulowane przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Dokument ten szczegółowo opisuje zasady projektowania przede wszystkim wnętrz placówek medycznych. Niemniej jest to szalenie ważny akt prawny, z którym muszą zapoznać się architekci zajmujący się projektowaniem gabinetów lekarskich.
Projektowanie z uwzględnieniem wygoda pacjenta
Gabinet lekarski to przede wszystkim wygoda pacjenta. Z tego względu istotne jest dostosowanie przestrzeni budynku do potrzeb możliwie szeroko zróżnicowanej grupy pacjentów.
W tym zakresie należy zwrócić uwagę na:
-
Wybór krzeseł, które uwzględniają ergonomię — tj. wygodne podparcie dla lędźwiowego odcinka kręgosłupa i komfort siedzenia zwłaszcza podczas dłuższego oczekiwania w kolejce.
-
Projektowanie stanowisk przy rejestracji — trzeba pamiętać, aby wysokość okienka w rejestracji pozwalała na wygodną komunikację osób różnego wzrostu. Należy też uwzględnić w tym zakresie potrzeby osób na wózkach inwalidzkich.
-
Udogodnienia w gabinecie lekarskim — wygodny gabinet lekarski to pomieszczenie, które pozwala na swobodę przemieszczania. Warto zadbać o dostęp do naturalnego światła dziennego. Jeśli chodzi o doświetlenie światłem sztucznym, powinno ono równomiernie i dość intensywnie rozświetlać przestrzeń całego gabinetu.
Projektowanie gabinetu lekarskiego — podsumowanie
Mamy nadzieję, że udało nam się przedstawić najistotniejsze aspekty związane z projektowaniem gabinetów lekarskich. Co więcej, lektura tego tekstu pozwoliła zrozumieć, że użyteczność jest fundamentalną cechą stanowiącą punkt wyjścia do projektowania gabinetu lekarskiego.
Powyższe zestawienie to zaledwie lista bardzo podstawowych wymogów, które powinny wziąć pod uwagę osoby chcące zlecić projekt gabinetu lekarskiego.
Artykuł sponsorowany